Jistě jste narazili při četbě na tohoto slovenského dobrodruha, jenž se stal předlohou mnoha literárních děl a filmů. Já třeba mám rozečtený svazek č.140 KOD (knihy odvahy a dobrodružství) od Nikolaje Smirnova s názvem Říše slunce. Je zde popsána cesta Beňovského z Kamčatky na Madagaskar.
Nesvačilka existovala pouhých 31 roků, když se narodil u Piešťan na Slovensku. To není daleko od nás. Za 40 let života stihl navštívit takřka celý svět. Uvážíme-li tehdejší dopravní možnosti, tak klobouk dole. V Nesvačilce platilo nevolnictví, což je jen lepší název pro otroctví a on procestoval takové dálavy a většinou jako objevitel. Zdejší obyvatelé se nemohli ani vybrat životního partnera bez svolení vrchnosti v Chrlicích.
Zde je jeho životopis z Wikipedie:
Matúš Móric Michal František Serafín August Beňovský, tehdy psané Beňowský, (20. září 1746, Vrbové, Uhersko – 23. květen 1786, osada „Mauritania“, Madagaskar) byl slovenský[1] dobrodruh, cestovatel, objevitel, kolonizátor, spisovatel, král Madagaskaru, plukovník francouzské armády, velitel polské armády a rakouský voják. Byl prvním Evropanem, který se plavil v severním Tichém oceánu (dlouho před Jamesem Cookem a de La Pérousem). Je autorem Pamětí.
Beňovský byl typický představitel období osvícenství, rozvoje dopravy a obchodu a objevování neznámých území. Byl:
- první Evropan, který se plavil v severním Pacifiku – prozkoumal západní pobřeží Aljašky mezi ústím Yukonu a Kuskokwinu, přičemž se plavil podél ostrova Unimak (Aleuty) a jeho cesta do Macaa byla první známá cesta ze severozápadního pobřeží Ameriky na jihovýchodní pobřeží Asie,
- první člověk, který navštívil čtyři kontinenty (Evropu, Asii, Afriku a Ameriku),
- první člověk, který prozkoumal Ostrov sv. Vavřince,
- významný výzkumník Madagaskaru a první král sjednoceného Madagaskaru,
- první slovenský autor celosvětového bestselleru,
- první Slovák, který zasáhl do vývoje většího počtu zemí (minimálně Polska, USA, Francie, Rakouska a Madagaskaru).
Neskutečný životopis oproti životopisu zakladatelů Nesvačilky.
VL