Dnes jsem našel ve Wikipedii osud člověka jenž může být ponaučením i pro dnešní dobu. Přečtěte si pozorně jeho příběh.
Alfred Dreyfus (9. října 1859 – 12. července 1935) byl francouzský důstojník, křivě obviněný a odsouzený za velezradu. Tzv. Dreyfusova aféra – spor o nespravedlivý výrok soudu a rehabilitaci – byla přes 10 let trvající aféra, která hluboce polarizovala a destabilizovala francouzskou společnost konce19. století.
Dreyfusova aféra znamenala obvinění a odsouzení 35letého kapitána Alfreda Dreyfuse, který byl židovského původu, za domnělou zradu francouzských tajných služeb ve prospěch Německého císařství. 15. října 1894 byl uvězněn pro zradu ve prospěch Německa. Korunním důkazem v procesu byl rukopis dopisu doručeného na německou ambasádu, připisovaný Dreyfusovi, a přísaha jednoho svědka spiknutí. Rozsudkem vojenského soudu byl Dreyfus odsouzen na doživotí v kárnici na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guyaně a degradován.
Když byl po několika letech zjištěn skutečný autor dopisu a vyšla najevo křivá přísaha, spisovatel Émile Zola zveřejnil otevřený pamflet J'accuse!, ve kterém apeloval na propuštění Dreyfuse. Na jeho obranu se postavila řada známých osobností, mimo jiné i Marcel Proust, Anatole France a Georges Clemenceau. Rozhořel se velký spor, který hluboce rozdělil francouzskou společnost. Ukázalo se, že za Dreyfusovým obviněním byla zainteresovaná armáda, konzervativní pravice, nacionalistické strany, royalisté, finanční a klerikální kruhy. Tito všichni využili obvinění židovského důstojníka k okázalé demonstraci svého patriotizmu, glorifikace armády, antisemitských fobií, pomluvě republikánského systému atd. Émile Zola byl za „znevažování armády“ odsouzen na rok do vězení a před výhrůžkami musel uprchnout do Velké Británie. V roce 1899 byl Dreyfus převezen zpět do Francie, stanul znovu před soudem a po procesu byl omilostněn amnestií prezidenta.
Teprve v roce 1906 se Alfred Dreyfus dočkal plné rehabilitace a návratu do armády. Za první světové války byl povýšen do hodnosti plukovníka a byl vyznamenán Řádem čestné legie. Od Dreyfusovy aféry byla armáda pod větší kontrolou veřejnosti. Převzato z Wikipedie
Jak to vypadalo na Ďábelských ostrovech dobře popisuje film Motýlek. Stojí za shlédnutí.
Ponaučením do dnešní doby je –používat vlastní rozum a nenechávat se ovládat médii či vůbec někým. Každá informace má svůj cíl a hodnotu. Nestávejte se lehkým cílem informací, na obranu zapřemýšlejte proč Vám tato informace byla sdělena a od koho pochází. Možná po čase přijdete na to, že jste směrováni myšlením někam, kam by Vás to bez těch informací ani nenapadlo. Třeba příkladně milovat někoho, kdo si lásku vůbec nezaslouží či nenávidět někoho, kdo Vám může být „ukraden“.
Můžete přemýšlet, třeba proč já píši tyto věty.
Přeji čtenářům v tomto horku chladný rozum a trochu stínu.
VL