Zkopíroval jsem Vám , malou recenzi divadelního představení jenž můžete shlédnout na DVD (Objednat z Reflexu, či zapůjčit u mne). Je to sice situováno do vedlejších Těšan, stejně tak se mohl odehrát i u nás (v malé obmněně se i odehrál-viz. Kukátko č.1)). Drsně realistický pohled do myšlení obyvatel vesnice konce 19. století, zlepší náladu až budete naříkat na zlo dnešní doby.
X KRÁT DIVADLO – MARYŠA
04.11.2008- autor: RX online
// //
MARYŠA, DVÚ Hradec Králové, 1981
Inscenaci Maryši z roku 1981, kterou Jan Grossman nastudoval v tehdejším Divadle Vítězného února v Hradci Králové, můžeme dnes s klidem označit za inscenaci zlomovou. Podobně jako Macháčkovi Furianti dva roky předtím zásadně pootočila náš pohled na klasické dílo, v mnohém zprofanované po léta udržovanou, popisně realistickou tradicí.
Foto: Zdeněk Merta
Jednoduše řečeno, žádná Maryša po Grossmanovi už nemohla být jako před ním. Žádný z inscenátorů se nemohl s jeho výkladem nevyrovnat. Už proto, že jako součást hradeckého zkušebního procesu vznikla také, jak bylo u Jana Grossmana typické, analytická studie textu, kterou znají i ti, kteří představení tehdy neviděli. V čem je ta dramatická změna?
Zejména ve vnímání folklóru jako systému zvyků a vztahů, které člověka nejen váží k určitému prostředí, ale také ho svazují. Tedy žádná idyla prostonárodního života s písněmi a tanci, tryskajícími z čisté duše lidu. Místo toho moderní, strhující drama. Zejména mladí lidé v tehdejším Hradci to okamžitě pochopili a inscenace se stala vyhlášenou. Jezdilo se na ni i z Prahy, jak to ostatně bylo obvyklé, když Jan Grossman nesměl v Praze pracovat.
Divadelní DVD, které vám nabídneme u části nákladu Reflexu č. 45, přináší na svou dobu nejen kvalitní záznam představení, který zachycuje podobu živého divadelního organismu, ale také rozsáhlou fotogalerii či několik bonusů s rozhovory, které objasňují dobu i způsob vzniku inscenace.
ONDŘEJ ŠRÁMEK
Divadlo má sice otřesný název "Divadlo Vítezného února" , ale představení je perfektní.
VL