13. října roku 1753 císařovna Marie Terezie podepsala patent o soupisu obyvatel její říše.
Nesvačilka byla založena na ryze hospodářských důsledcích. Na poznatcích, že je nutno pracovat efektivněji, aby vrchnost měla vyšší zisky. Vedly k tomu poznatky protestantské části Evropy, že svoboda člověka znásobuje jeho výkonnost. Obzvláště syn Marie Terezie, Josef měl velkou snahu novelizovat hospodářství obrovské Habsburské monarchie, ale matka byla ještě dost konzervativní. Přesto některé poznatky vzala na vědomí a jeden z nich bylo poznání, že je nejprve nutno vědět a pak je možno fundovaně rozhodovat. Bylo třeba zjistit kolik, že to má poddaných a tak nařídila všem panstvím spočítat jejich poddané. Toto nařízení, tenkráte zvané patent se opakovalo každý rok. Nejprve je prováděla vrchnost, tedy majitelé panství, od devatenáctého století se to stalo vojenskou záležitostí státní správy.
První výsledky tohoto sčítání jsou na dnešní dobu zajímavé. V Čechách žilo 2 493 000 obyvatel. Na Moravě a Slezsku pouhý 1 420 000 obyvatel. Nutno dodat, že oba tyto státní útvary měly zhruba totožné hranice s dnešními. Tak nízký počet obyvatel byl asi ještě důsledek předcházejících velkých válečných vřav v celé Evropě a posledních epidemií moru. Když k tomu přidáme nedokonalé zemědělství, není se čemu divit. Úmrtnost v oné době byla děsivá.
I když první soupisy obyvatel prováděli majitelé panství, první soupis v Nesvačilce nese datum 1790, to zde stálo 35 domů se 156 obyvateli, dle publikace pana Koníčka.
VL