Doplňující informace k rybníkům na Borkovanském potoku.
Informace jsou převzaty ze stránek obce Těšany. Zajímavé je sdělení o strouze k Žatčanům, vysvětluje v přírodě dost nepravděpodobný jev, rozdvojení toku.
Na úvodním snímku je rybník Špidlák vybarven tyrkysově v horní části. Mapa je z roku 1764.
Na snímku této mapy z roku 1876 jsou hráze rybníků na Borkovanském potoku označeny červenou a žlutou šipkou. Podle zakreslení vodního toku usuzuji, že z rybníků jsou pouze úzké mokřiny podél potoka.
Šestnácté století proběhlo v Těšanech, tak jako jinde, ve znamení hospodářské konjunktury, která našla výraz v budování rybníků. Přehrazením Borkovanského potoka byl zřízen mlýnský rybník, a když zvednutá voda přešla přes kolo těšanského mlýna, dostala se i přes rozvodí a netekla k Moutnicím, ale umělou struhou k Žatčanům. Na nové vodoteči byly postaveny rybníky Špidlák, Jezírko a Nesvačil. Na Borkovanském potoce nad Těšany byly vybudovány rybníky Horní a Dolní Hastrmánek, dále byl u Těšan rybníček na Úlehlách, rybníček v dolní části návsi a několik dalších malých vodních nádrží v polích. Rybníků bylo kolem dědiny tolik, že se ves uvádí v roce 1583 v pramenech názvem Rybnické Těšany.
VL