V prosincovém čísle 1983 se o Vánocích mlčelo. První stránky vyplňuje reportáž z mírové konference, která se konala u sochy Jurana před KD Cristal, další řádky pak patří boji za mír, oslavám 68. výročí VŘSR nebo povrchním informacím MěNV. Vánoce v roce 1983 nebyly. Nikde dokonce nenajdete ani vánoční či novoroční přání. O všechny své občany zato ale strana a vláda dbala velmi dobře z jiného hlediska – ideologického...
Ideologická stranická práce vystupuje zvláště v této době trvale do popředí a je jí věnována stálá pozornost. Proto ideologická komise městského výboru KSČ v Rosicích navrhla a zpracovala také pro rok 1984 jednotný komplexní plán ideologické práce. V říjnu byl schválen městským výborem KSČ a zaslán příslušným orgánům a organizacím ve městě, aby se mohl stát podkladem pro zpracování jejích vlastních plánů.
Jednotný komplexní plán ideologické práce městského výboru KSČ v Rosicích má jednak obsahové zaměření, jednak organizační zabezpečení. Vychází z hodnocení ideologické práce v roce 1983, která byla rovněž řízena jednotným plánem, jenž podstatně přispěl k tomu, že za pomoci funkcionářského aktivu se zdařilo ideologickou práci naplnit ve všech oblastech, což přispělo i ke zdárnému zajištění okresní mírové slavností dne 4. 9. l. r.
Obsahové zaměření jednotného plánu v roce 1984 je směrováno ke stranické propagandě, politické agitaci a masově politické práci a to jak k průmyslovým závodům ve městě, tak k vlastnímu městu a jeho částem. Samostatná část zaměření je věnována kulturní politice strany, oblasti zájmové umělecké činnosti a oblasti sboru pro občanské záležitosti a jeho aktivů.
Politicko-organizační zabezpečení ideologické práce v roce 1984 stanoví úkoly městskému výboru KSČ — jeho ideologické komisi, komunistům v orgánech a společenských organizacích NF a ve státní správě. Dále pak v redakční radě Rosického zpravodaje, v agitačních střediscích v Rosících a na Zastávce a ve sdruženém závodním klubu pracujících Rosice a sdruženém klubu pracujících Zastávka.
Nedílnou součástí jednotného plánu je také kalendářní přehled, který vychází z obsahového zaměření a organizačního zabezepečení komplexního plánu ideologické práce na rok 1984. Jde především o záměry v masové politických akcích, politicko-organizačního zabezepečení oslav a významných výročí roku, o volbu témat operativní stranické propagandy v roce 1984, dále zaměření agitační práce pro agitační střediska a kolektivy ve městě, náměty pro agitační prácí ve městě a v jeho místních částech a zvláště pak k operativní politické agitací na úseku politicko ekonomické situace, když veškerá tato ideologická práce je chronologicky uspořádána podle jednotlivých měsíců.
Jednotný plán je podkladem pro zpracování jednotného plánu kulturně výchovné činnosti MěstNV, pro plány ideologické práce MěstV NF a výborů NF v Tetčicích a na Zastávce, pro prácí agitačních středisek a pro prácí v závodních klubech pracujících. Tím je zajištěn jednotný postup při plánování a realizaci tak významného politického a společenského úseku veřejného života v Rosících.
V samostatném bodě jednání byl projednán a schválen jednací řád Městského výboru lidové kontroly.
Rozprava byla zaměřena jednak k zajištění úkolů dokončit akci Z na hospodářském zařízení zimního stadiónu do konce listopadu t. r. a na rekonstrukci ústředního topení v Kulturním domě Josefa Jurana do konce roku, ale také k nedostatkům na úseku komunikací, k zásobování vodou a k ochraně životního prostředí.
Soudruh Novotný informoval o výsledcích plnění akcí Z z hlediska celookresního s nutností a povinností dokončit plánované akce pro letošní rok jako základní východisko pro plán a získání prostředků na tomto úseku v příštím roce.
Připomenul, že právě projednávané plnění dohod bude vyžadovat zvýšení občanské aktivity, která je základem budování a rozvoje města a dále trvalého přímého styku s voliči nejen pří získávání závazků, ale při jejich plnění.
Na dvou příkladech a dosažených výsledcích v řadě občanských výborů, především u občanského výboru č. 7 v Tetčicích a č. 11 na Zastávce, se prokazuje, že je to právě trvalá akceschopnost všech členů občanského výboru, která přináší oboustranný prospěch, to je jak pro vlastní obvod z hlediska veřejně prospěšné práce, tak pro občany.
Předseda komise výstavby Josef Rozmarin sdělil přehled o plnění volebního programu Národní fronty v investiční a neinvestiční výstavbě a o celkovém počtu odpracovaných bezplatných brigádnických hodin.
Předseda komise zvelebovací a ochrany životního prostředí informoval přítomné o průběhu podzimních směn Národní fronty a o přípravě závazkové kampaně na rok 1984.
Rozprava především z řad poslanců občanských výborů byla zaměřena do dvou částí: jednak k vlastní práci, jednak k problematice, se kterou se v obvodech občanských výborů setkávají.
Shodně bylo konstatováno, že je třeba problémy a nedostatky řešit postupně a důsledně, co nejlépe pracovat pro naše občany, nebrat si však vysoké cíle, ale takové, na co stačíme a na co máme síly, materiální a finanční prostředky.
|