1.poštovní známka

Napsal Viťa (») 6. 5. 2010 v kategorii Události- 18. a 19. století, přečteno: 8210×
1-znamka_2.jpg

autor: ČT24

Penny Black

Londýn - Říkalo se jí Penny Black a byl na ní vyobrazen reliéf osmnáctileté královny Viktorie. Řeč je o první poštovní známce, která spatřila světlo světa 6. května 1840 v Británii. Neměla ještě zoubky na okrajích a vymyslel ji Rowland Hill. Grafické provedení Penny Black bylo velmi zdařilé a dodnes patří tyto známky mezi nejkrásnější. Byla černá, v hodnotě jednoho penny. Úředníci ji odstřihávali nůžkami či trhali za pomoci pravítka. Dnes mohou poštovní známky vypadat všelijak. Jsou hranaté, kulaté, z papíru, ze dřeva i z plastu. Na českém území jsou známky používány od 1. června 1850.

Otcem první poštovní známky je Rowland Hill

Tvůrce první poštovní známky, anglický venkovský učitel a pozdější generální poštmistr Velké Británie , vymyslel celý nový systém placení poštovného. Zaváděl jednotnou sazbu za doručení dopisu do hmotnosti půl unce (asi 14 g) bez ohledu na vzdálenost k adresátovi. Oproti předešlé praxi měl být poplatek uhrazen předem pomocí kousků papíru tak velkých, aby na nich mohlo být otištěno poštovní razítko, a opatřených lepem, aby je bylo možné nalepit na dopis.

Ilustrační foto

Několik dní po první známce vydala anglická pošta ještě modrou dvoupencovou známku. I když se královna Viktorie dožila 82 let, na známkách nestárla. Až později byla v některých samosprávných britských koloniích zobrazena realisticky jako stará dáma s vdovským závojem. Na první známce nebylo uvedeno jméno země a tato praxe se v Británii udržela dodnes. Země se na známkách prezentuje pouze osobou svého panovníka.

Na českém území jsou známky používány od 1. června 1850

V roce 1843 zavedla známky pošta švýcarského kantonu Curych, třetí známkovou zemí se stalo brazilské císařství. Potom následovaly švýcarské kantony Ženeva a Basilej, USA, Mauritius, Francie, Belgie, Bavorsko, Španělsko, britské kolonie Nový Jižní Wales a Victoria v Austrálii.

Ilustrační fotoNa českém území jsou známky používány od 1. června 1850. Muselo jich být vydáno hned pět druhů, protože rakouská pošta ponechala v platnosti dřívější ustanovení o výši poštovného podle vzdálenosti. První známky samostatného Československa, Muchovy Hradčany v hodnotě pěti a deseti haléřů, vyšly 18. prosince 1918. Platnost starých známek rakouských a uherských skončila sice v únoru 1919, s přetiskem Posta československá 1919 směly být však používány i několik let následujících. Jedna ze známek této emise, čtyřkorunová světle zelená na žilkovaném papíru, patří k nejdražším českým známkám vůbec.

Tvar i materiál je v mnoha státech světa různý

Ne všude na světě ale používají známky standardního tvaru a materiálu. Kromě obdélníčku kolují známky ve tvaru kruhu, trojúhelníku a pětiúhelníku. Sierra Leone a Tonga vydaly známky ve tvaru ovoce.

Také materiál může být různý. Dříve se známky vyráběly z ražené fólie (někdy i ze zlata). Švýcarsko vyrábělo známky částečně z krajek a taky ze dřeva a Spojené státy vyrobily jednu z plastu. Nizozemsko mělo známku ze stříbrné fólie. A na klasické papírové známky se používala řada tiskařských technik, jako je litografie, rytiny, hlubotisk, rytý dekor a web offset printing.

zdroj: ČTK

VL z www.ct24.cz/kalendarium/Znamka

Známka to je také politický nástroj, ale především nádherný koníček. Má obrovskou výhodu v tom že se k ní můžete i po dlouhé době vrátit. To , třeba u rybiček, již nejde. Zkuste to.

VL


 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Anonym z IP 88.101.36.*** | 10.5.2010 19:24
Začínáte mi připomínat toho dědu co hlídal uzení salámů ve filmu Slavnosti sněženek. On se pořád ohrazoval rčením - "Já za to nemůžu, já jsem Vám to říkal" a pak všechno sežral. A Vy se začínáte schovávat za rčení "hol jsem takový, jaký jsem". Ještě by jste mohl začít používat  "To my ne, to komunisti" a bude to naprosto přesné. A co se týká podepisování diskusních příspěvků. Není jedno kdo co napsal? Je snad  důležitější obsah příspěvku a to,  jestli je podnětný nebo ne. Omlouvám se za příspěvek, ikdyž jsem slíbil, že psát nebudu, ale opravdu mě Vaše odpovědi nenechávají v klidu, bohužel ale s opačným dopadem než by mělo být.smile
marie z IP 213.194.205.*** | 4.6.2010 07:10
je vidět,že je víc lidí,kteří mají názor na  chování lidí v obci a tím nemyslím  že jsou všichni špatní,ale je vidět,že vy hned  pane vl  reakce lidí nazýváte jako nekvalitní, kde berete tu odvahu posuzovat kvalitu a nekvalitu lidí a přízemnost lidí, občas mě připadá vaše vyjadřování  agresivní,mohu se tu podepsat za všechny ,sem psali.lidi,pěkný den.smile
Veronika z IP 85.134.213.*** | 5.6.2010 11:47
já jsem pro anonymní komentáře, jde o to se vyjádřit a autor stránek se přece nemusí ke všemu vyjadřovat, VL nech lidičky ať se vyjádřísmile je dobré znát i jiné názory než ten vlastnísmile
Lenka z IP 188.95.57.*** | 9.10.2010 14:53
článek dobrý, diskuzi jsem čekala k tématu....smile
Kouzlo sbírání a odlepování známek ze zahraničních pohlednic a dopisů je jaksi pryč....škoda. Osobně proti Fifince nic nemám, ale já jsem obdivovatelkou motivů přírodních .
-VL z IP 195.47.34.*** | 10.10.2010 11:00
Budu se tomuto tématu věnovat častěji.
K té diskuzi- taky se divím kam se velice často ubírá.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel deset a jedenáct