Věk štěstí?

Napsal Viťa (») 14. 10. 2010 v kategorii Události- 18. a 19. století, přečteno: 977×
amalienburg.jpg

Osmnácté století bylo optimistickým obdobím. Nové vědecké myšlenky přesvědčovaly lidi, že hladomor a nemoci mohou být potlačeny. Štěstí se stalo hlavním smyslem života. V kostelech byli zobrazování tančící svatí a andělé, houpající se na révě. Lidé dovedli využívat přírody a radovali se ze stále proměňujícího života rostlin a živočichů. Někteří zanechali hektického městského života a dali přednost bydlení na venkově. Zvali přátele, aby s nimi užívali tohoto prostředí, naslouchali hudbě, diskutovali o vědě nebo hráli hry.

Tak toto je úvod do 18. století z jedné hezké encyklopedie. Je nadepsán Věk štěstí. Bohužel toto hodnocení se týkalo pouhého zlomku obyvatel. Právě onen smysl života – štěstí stálo většinu obyvatel jen dřinu, bídu a často i životy

Všední den typického obyvatele českých zemí osmnáctého století byl vyplněn prací až do úmoru, především ale na panských pozemcích- na vlastní nezbýval čas. Přičteme-li k tomu desítky dalších nařízení vrchnosti, které musel sedlák plnit, vyvstane nám obraz nepříliš radostného života.

Největším morem byla nucená práce- robota. Znevolnění poddaní robotovali na polích, v lesích a prováděli stavební práce. Pracovali tolik, kolik vrchnost vyžadovala, a za celý den měli jen jedinou přestávku. Práce trvala od východu do západu slunce, takže pomyslná „ pracovní doba“ byla proměnlivá. V lednu od půl osmé do pěti, v červnu ale od čtyř ráno do osmi do večera.

A toto je zase pohled na život nevolníka v onom čase od Mgr. Jitky Cíhové z Tajemství České minulosti. Oboje jsou pravdivá. Nesvačilského obyvatelstva se bohužel týká popis druhý. Proto jsem zařadil císaře Josefa II. do galerie slávy za zrušení nevolnictví.

VL19-stol-dosky Tak takhle se bydlelo až o sto let později.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a osm